Dr.Oetker Kvasac instant 100g
€1.19
€11.90/kg · in 12 chains
at Ribola
Average
€1.48 12 chains
Highest
€1.79 at Studenac
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 29 Sep to 3 Oct
By chain
- Ribolapromotion €1.19€11.90/kg
- KTC €1.39€13.90/kg
- Kaufland €1.39€13.90/kg
- Konzum €1.39€13.90/kg
- Plodine €1.39€13.90/kg
- Spar €1.39€13.90/kg
- Tommy €1.39€13.90/kg
- Metro €1.40€14.00/kg
- Vrutak €1.59€15.90/kg
- NTL €1.69€16.90/kg
- Trgocentar €1.73€17.30/kg
- Studenac €1.79€17.90/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 08690770323045. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Ribola
-
€1.19; promotion started before our records (-14%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- KTC
-
€1.39
Source: KTC price list, store PJ54, 3 Oct 2026 (SISACKA ULICA 14 KUTINA)
- Kaufland
-
€1.39 (+0%)
Source: Kaufland price list, store 1030, 3 Oct 2026 (Trg hrvatskih branitelja 5 Karlovac)
- Konzum
-
€1.39 (+0%)
Source: Konzum price list, store 0158, 3 Oct 2026 (KRALJA DRŽISLAVA 22, SPLIT)
- Plodine
-
€1.39
Source: Plodine price list, store 001, 3 Oct 2026 (MARINICI 182A, VISKOVO)
- Spar
-
€1.39 (+0%)
Source: Spar price list, store 87001, 3 Oct 2026 (varazdin optujska 171)
- Tommy
-
€1.39 (+0%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Metro
-
€1.40 (+0%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Vrutak
-
€1.59 (+0%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- NTL
-
€1.69
Source: NTL price list, store 10101, 3 Oct 2026 (Frana Galovica 11A, KRAPINA)
- Trgocentar
-
€1.73 (+0%)
Source: Trgocentar price list, store P060, 3 Oct 2026 (BANA JOSIPA JELACICA 139 ZAPRESIC)
- Studenac
-
€1.79
Source: Studenac price list, store 1010, 3 Oct 2026 (Kolodvorska ulica 19, KUTINA)
Other sizes
- DR OETKER KVASAC SUHI 7g 4+1 DR OETKERlowest at Metro €1.51€43.14/kg
- DR.OETKER KVASAC INSTANT 7G (50), DR.OETKERlowest at Boso promotion €0.49€70.00/kg
- DR OETKER KVASAC SUHI 7g DR OETKERlowest at KTC €0.43€43.00/kg
- DR. OETKER KVASAC INSTANT 450 g DR.OETKERlowest at Metro €4.14€9.20/kg
- DR.OETKER KVASAC INSTANT 4/1 28G (16) DR.OETKERlowest at Ribola €1.79€15.98/kg