Dr.Oetker Kvasac instant 450g
€4.14
€9.20/kg · in 7 chains
at Metro
Average
€5.08 7 chains
Highest
€5.99 at Djelo Vodice
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 2 Aug to 3 Oct
By chain
- Metro €4.14€9.20/kg
- Kaufland €4.89€10.87/kg
- Plodine €4.89€10.87/kg
- Tommy €4.89€10.87/kg
- Ribolapromotion €4.99€11.09/kg
- NTL €5.79€12.87/kg
- Djelo Vodice €5.99€13.31/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 08690770323052. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Metro
-
€4.14 (+0%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Kaufland
-
€4.89 (+0%)
Source: Kaufland price list, store 1030, 3 Oct 2026 (Trg hrvatskih branitelja 5 Karlovac)
- Plodine
-
€4.89
Source: Plodine price list, store 010, 3 Oct 2026 (NOVIGRADSKA 24, UMAG)
- Tommy
-
€4.89 (-7%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Ribola
-
€4.99; promotion started before our records (-9%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- NTL
-
€5.79
Source: NTL price list, store 10101, 3 Oct 2026 (Frana Galovica 11A, KRAPINA)
- Djelo Vodice
-
€5.99 (+0%)
Source: Djelo Vodice price list, store 02010, 3 Oct 2026 (PUT GA?ELEZA 5A, VODICE)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- DR OETKER KVASAC SUHI 7g 4+1 DR OETKERlowest at Metro €1.51€43.14/kg
- DR.OETKER KVASAC INSTANT 7G (50), DR.OETKERlowest at Boso promotion €0.49€70.00/kg
- DR OETKER KVASAC SUHI 7g DR OETKERlowest at KTC €0.43€43.00/kg
- DR.OETKER KVASAC INSTANT 100 G DR OETKERlowest at Ribola promotion €1.19€11.90/kg
- DR.OETKER KVASAC INSTANT 4/1 28G (16) DR.OETKERlowest at Ribola €1.79€15.98/kg