Faks Deterdžent za rublje Color40pr.1,8L
€5.00
€2.78/l · in 14 chains
at Studenac
Average
€12.06 14 chains
Highest
€15.49 at Trgovina Krk
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 25 Sep to 3 Oct
By chain
- Studenacpromotion €5.00€2.78/l
- Plodine €9.49€5.27/l
- Sparpromotion €9.49€5.27/l
- Vrutak €12.19€6.77/l
- KTC €12.79€7.11/l
- Kaufland €12.79€7.11/l
- Konzum €12.79€7.11/l
- Metro €12.79€7.11/l
- Jadranka €12.99€7.22/l
- Ribola €12.99€7.22/l
- Tommy €12.99€7.22/l
- NTL €13.09€7.27/l
- Trgocentar €13.99€7.77/l
- Trgovina Krk €15.49€8.61/l
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03850105188847. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Studenac
-
€5.00; promotion started before our records
Source: Studenac price list, store 1042, 3 Oct 2026 (Trg grofova Erdodyja 9, POPOVAČA)
- Plodine
-
€9.49
Source: Plodine price list, store 001, 3 Oct 2026 (MARINICI 182A, VISKOVO)
- Spar
-
€9.49; promotion started before our records (-30%)
Source: Spar price list, store 87001, 3 Oct 2026 (varazdin optujska 171)
- Vrutak
-
€12.19
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- KTC
-
€12.79
Source: KTC price list, store PJ07, 3 Oct 2026 (TRG SV. FLORIJANA 1 KRIZEVCI)
- Kaufland
-
€12.79
Source: Kaufland price list, store 1030, 3 Oct 2026 (Trg hrvatskih branitelja 5 Karlovac)
- Konzum
-
€12.79 (+7%)
Source: Konzum price list, store 0158, 3 Oct 2026 (KRALJA DRŽISLAVA 22, SPLIT)
- Metro
-
€12.79
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Jadranka
-
€12.99 (+8%)
Source: Jadranka price list, store 607, 3 Oct 2026 (MAXI DRAZICA5 MALILOSINJ)
- Ribola
-
€12.99 (+8%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- Tommy
-
€12.99
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- NTL
-
€13.09
Source: NTL price list, store 10101, 3 Oct 2026 (Frana Galovica 11A, KRAPINA)
- Trgocentar
-
€13.99 (+22%)
Source: Trgocentar price list, store P060, 3 Oct 2026 (BANA JOSIPA JELACICA 139 ZAPRESIC)
- Trgovina Krk
-
€15.49
Source: Trgovina Krk price list, store 111045, 3 Oct 2026 (Sv. Vid Miholjice 202, MALINSKA)
Other sizes
- SAPONIA D.D. DETERDŽENT ZA RUBLJE GEL COLOR 2,7L /60 PRANJA FAKSlowest at Spar €12.99€4.81/l
- FAKS FAKS 1,1 KG 20 PR. BABY SENSITIVElowest at KTC €6.09€5.54/kg
- SAPONIA D.D. DETERDŽENT ZA RUBLJE SPORT 2,2kg/40 PRANJA KK FAKSlowest at Studenac promotion €6.00€2.73/kg
- FAKS DET FAKS SPORT 1.8 L=40 PRANJAlowest at Studenac promotion €5.00€2.78/l
- SAPONIA D.D. DETERDŽENT ZA RUBLJE GEL COLOR BY ORNEL 2,7L /60 PRANJA FAKSlowest at Boso promotion €9.99€3.70/l
- SAPONIA D.D. DETERDŽENT AQUAMARINE HYG. 220 g /4 PRANJA FAKSlowest at Studenac promotion €1.90€8.64/kg