MR.PROPER UNIVERZAL LEMON 5 l
€9.99
€2.00/l · in 2 chains
at Metro
Average
€9.99 2 chains
Highest
€9.99 at Metro
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 2 Aug to 3 Oct
By chain
- Metro €9.99€2.00/l
- Stanic €9.99€2.00/l
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 08700216250313. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Metro
-
€9.99 (+0%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Stanic
-
€9.99 (-17%)
Source: Stanic price list, store 131, 3 Oct 2026 (ŽITNJAK 1)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- MR.PROPER MR.PROPER 1,5 l UNIlowest at Tommy promotion €3.29€2.19/l
- MR PROPER 750 ml SPR.UNI.LIMUNlowest at Tommy promotion €0.99€1.32/l
- MR.PROPER MR.PROPER LEMON 1 L UNIVERZALlowest at Plodine €4.19€4.19/l
- MR.PROP.2 l UNI.LEMONlowest at Ribola €4.97€2.48/l
- MR.PROPER UNIVERZAL LEMON 5Llowest at Djelo Vodice €12.94€2.59/l
Same price at every chain. What is this?
Last known prices
We have no price lists from Roto and dm today.
- Roto€12.09 · 2 Oct 2026
- dm€13.90 · 2 Oct 2026