WHISKEY BALLANTINE'S 12YO 0,7 L
€28.99
€41.41/l · in 3 chains
at Plodine
Average
€29.00 3 chains
Highest
€29.02 at Spar
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 28 Aug to 3 Oct
By chain
- Plodine €28.99€41.41/l
- Tommy €28.99€41.41/l
- Spar €29.02€41.46/l
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 05010106110225. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Plodine
-
€28.99
Source: Plodine price list, store 012, 3 Oct 2026 (J ZAKNA 12, PULA)
- Tommy
-
€28.99 (+0%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Spar
-
€29.02 (+0%)
Source: Spar price list, store 8707, 3 Oct 2026 (zagreb skorpikova 34 2)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- Ballantines WHISKEY BALLANTINES 4,5Llowest at Vrutak €109.99€24.44/l
- BALLANTINES 0,7 l KARTONlowest at Plodine €16.02€22.89/l
- BALLANTINES WHISKEY BALLANTINE'S 7 YO 0,7 Llowest at Vrutak €20.79€29.70/l
- VRUTAK d.o.o. WHISKY BALLANTINES 1L FIlowest at Metro €18.91€18.91/l
- BALLANTINES WHISKEY BALLANTINES CHRISTMAS RISERVA 0,7 Llowest at Plodine €18.58€26.54/l
- BALLANTINES WHISKEY BALLANTINES 0,7 L + 2 CASElowest at Stridon €14.70€21.00/l