Orah jezgra, 500g
€3.79
€7.58/kg · in 5 chains
at Plodine
Average
€4.57 5 chains
Highest
€4.99 at Vrutak
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 28 Aug to 3 Oct
By chain
- Plodine €3.79€7.58/kg
- Stanicpromotion €4.49€8.98/kg
- Metro €4.71€9.42/kg
- Lidl €4.89€9.78/kg
- Vrutak €4.99€9.98/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03872084013422. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Plodine
-
€3.79
Source: Plodine price list, store 001, 3 Oct 2026 (MARINICI 182A, VISKOVO)
- Stanic
-
€4.49; promotion started before our records
Source: Stanic price list, store 131, 3 Oct 2026 (ŽITNJAK 1)
- Metro
-
€4.71 (+0%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Lidl
-
€4.89 (+0%)
Source: Lidl price list, store 104, 3 Oct 2026 (Ulica Dr. Franje Tuđmana 30, Jastrebarsko)
- Vrutak
-
€4.99 (+0%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- Orah jezgra _OC Orah jezgra 500g_OClowest at Konzum promotion €3.29€6.58/kg
- Orah jezgra u rinfuzi, cca. 1kglowest at Lidl €5.99€5.99/kg
- Orah jezgra, 500glowest at Eurospin €4.85€9.70/kg
- PP ORAHOVICA LJEŠNJAK JEZGRA PP ORAHOVICA 500glowest at Konzum €9.69€19.38/kg
- NATURA BRAZILSKI ORAH 100 G NATURAlowest at Spar €3.59€35.90/kg
- VEDRINI SUHO PAKIRANO ORAH JEZGRA 300 G VEDRINIlowest at Stridon €2.33€7.77/kg