Violeta omekšivač original 0,9 l
€1.99
€2.21/l · in 18 chains
at Stanic
Average
€2.65 18 chains
Highest
€3.49 at Gavranović
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 28 Sep to 3 Oct
By chain
- Stanic €1.99€2.21/l
- Boso €2.19€2.43/l
- Spar €2.25€2.50/l
- NTL €2.39€2.66/l
- KTC €2.49€2.77/l
- Plodine €2.49€2.77/l
- Stridon €2.49€2.77/l
- Tommy €2.49€2.77/l
- Vrutak €2.49€2.77/l
- Djelo Vodice €2.59€2.88/l
- Ribola €2.65€2.94/l
- Jadrankapromotion €2.79€3.10/l
- Kaufland €2.95€3.28/l
- Konzum €2.95€3.28/l
- Studenac €2.99€3.32/l
- Trgovina Krk €2.99€3.32/l
- Trgocentar €3.09€3.43/l
- Gavranović €3.49€3.88/l
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03870128025967. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Stanic
-
€1.99 (-13%)
Source: Stanic price list, store 131, 3 Oct 2026 (ŽITNJAK 1)
- Boso
-
€2.19 (-35%)
Source: Boso price list, store 2409, 3 Oct 2026 (H.D.Genschera 22b, Vinkovci)
- Spar
-
€2.25 (+13%)
Source: Spar price list, store 87001, 3 Oct 2026 (varazdin optujska 171)
- NTL
-
€2.39
Source: NTL price list, store 10101, 3 Oct 2026 (Frana Galovica 11A, KRAPINA)
- KTC
-
€2.49
Source: KTC price list, store PJ07, 3 Oct 2026 (TRG SV. FLORIJANA 1 KRIZEVCI)
- Plodine
-
€2.49
Source: Plodine price list, store 001, 3 Oct 2026 (MARINICI 182A, VISKOVO)
- Stridon
-
€2.49 (-7%)
Source: Stridon price list, store Prod.17, 3 Oct 2026 (Dugoselska 102, S.Kraljevec)
- Tommy
-
€2.49 (-6%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Vrutak
-
€2.49 (+0%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- Djelo Vodice
-
€2.59
Source: Djelo Vodice price list, store 02010, 3 Oct 2026 (PUT GA?ELEZA 5A, VODICE)
- Ribola
-
€2.65 (+0%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- Jadranka
-
€2.79; promotion started before our records (-18%)
Source: Jadranka price list, store 607, 3 Oct 2026 (MAXI DRAZICA5 MALILOSINJ)
- Kaufland
-
€2.95 (+11%)
Source: Kaufland price list, store 1030, 3 Oct 2026 (Trg hrvatskih branitelja 5 Karlovac)
- Konzum
-
€2.95 (+11%)
Source: Konzum price list, store 0010, 3 Oct 2026 (ALEJA JAVORA 2A, ZAGREB)
- Studenac
-
€2.99
Source: Studenac price list, store 1010, 3 Oct 2026 (Kolodvorska ulica 19, KUTINA)
- Trgovina Krk
-
€2.99
Source: Trgovina Krk price list, store 111001, 3 Oct 2026 (Dubasljanska 80, MALINSKA)
- Trgocentar
-
€3.09 (+11%)
Source: Trgocentar price list, store P060, 3 Oct 2026 (BANA JOSIPA JELACICA 139 ZAPRESIC)
- Gavranović
-
€3.49
Source: Gavranović price list, store 199, 3 Oct 2026 (Majstorska 9, ZAGREB)
Other sizes
- VIOLETA d.o.o. VIOLETA OMEKŠIVAČ 1,71L ORGINALlowest at Kaufland promotion €2.99€1.75/l
- VIOL.OMEK.1,8 l ORIG INALlowest at Ribola €4.38€2.43/l
- VIOLETA VIOLETA OMEK. 2 X 900 ML ORIGINALlowest at Plodine €3.59€1.99/l
- VIOLETA d.o.o. VIOLETA OMEKŠIVAČ 2l ORIGINAL REFILLlowest at KTC €2.99€1.50/l
- VIOL.OMEK.1,25l ORIG INALlowest at Ribola €3.32€2.66/l
- VIOLETA TETA VIOLETA OMEKŠIVAČ ORIGINAL 3Llowest at Stridon €3.98€1.33/l