RIŽA PARBOILED 5kg
€8.65
€1.73/kg · in 3 chains
at KTC
Average
€9.54 3 chains
Highest
€9.99 at Stanic
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 29 Sep to 3 Oct
By chain
- KTC €8.65€1.73/kg
- Metro €9.98€2.00/kg
- Stanic €9.99€2.00/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03859888279605. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- KTC
-
€8.65
Source: KTC price list, store PJ07, 3 Oct 2026 (TRG SV. FLORIJANA 1 KRIZEVCI)
- Metro
-
€9.98 (-7%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Stanic
-
€9.99 (+0%)
Source: Stanic price list, store 131, 3 Oct 2026 (ŽITNJAK 1)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- ZLATO POLJE RIŽA SMEĐA PARBOILED VAKUUM 800g ZLATO POLJElowest at Stridon €4.64€5.80/kg
- RIŽA DUGO ZRNO PARBOIL. 5KGlowest at Jadranka €11.79€2.36/kg
- MARS FOOD RIZA INTEGRALNA PARBOIL. VR. 500 G BENS ORIGINALlowest at Ribola €3.47€6.94/kg
- TOJETO RIŽA 1 kg PARBOILED TOJETOlowest at NTL €2.39€2.39/kg
- ZLATO POLJE RIZA PARBOILED 800 G VR.ZLATO POLJElowest at Konzum promotion €2.09€2.61/kg
- KRESTO RIŽA PARBOILED 4*125 g FRUCTlowest at Tommy €2.05€4.10/kg