ZAČIN ŠAFRA 1 kg PAPAR CRNI ML
€14.65
€14.65/kg · in 5 chains
at Metro
Average
€20.12 5 chains
Highest
€25.99 at Trgocentar
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 2 Aug to 3 Oct
By chain
- Metro €14.65€14.65/kg
- Jadranka €19.49€19.49/kg
- KTC €19.91€19.91/kg
- Boso €20.57€20.57/kg
- Trgocentar €25.99€25.99/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03859888163027. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Metro
-
€14.65 (+1%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Jadranka
-
€19.49 (+0%)
Source: Jadranka price list, store 607, 3 Oct 2026 (MAXI DRAZICA5 MALILOSINJ)
- KTC
-
€19.91
Source: KTC price list, store PJ40, 3 Oct 2026 (IVANA CESMICKOG 15 KOPRIVNICA)
- Boso
-
€20.57 (+0%)
Source: Boso price list, store 2411, 3 Oct 2026 (J.J. STROSSMAYERA 20, Vinkovci)
- Trgocentar
-
€25.99 (-1%)
Source: Trgocentar price list, store P060, 3 Oct 2026 (BANA JOSIPA JELACICA 139 ZAPRESIC)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- ŠAFRAM D.O.O PAPAR MLJEV.CRNI 50 g ŠAFRAMlowest at Metro €1.24€24.80/kg
- ŠAFRAM PAPAR CRNI MLJEVENI 100g ŠAFRAMlowest at Metro €2.10€21.00/kg
- ZAČIN PAPAR CRN.MLJ.ŠAFRAM 10glowest at Stridon €0.44€44.00/kg
- ŠAFRAM D.O.O. ZAČIN PAPAR CRNI ZR. 40 g ŠAFRAMlowest at Konzum €1.50€37.50/kg
- ŠAFRAM D.O.O PAPAR CRNI ZRNO 50 g ŠAFRAMlowest at KTC €1.29€25.80/kg
- ŠAFRAM d.o.o. PAPAR CRNI MLJEVENI 50g STAKLO ŠAFRAMlowest at Vrutak €1.66€33.20/kg