Podravka pekmez od šljiva 350 g
€2.59
€7.40/kg · in 17 chains
at Trgocentar
Average
€3.27 17 chains
Highest
€3.89 at NTL
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
The deal is real. €2.59 is below the 30-day low (€3.39). See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 15 Aug to 3 Oct
By chain
- Trgocentarpromotion €2.59€7.40/kg
- Stridon €3.09€8.83/kg
- Metro €3.13€8.94/kg
- Jadranka €3.19€9.11/kg
- KTC €3.19€9.11/kg
- Kaufland €3.19€9.11/kg
- Plodine €3.19€9.11/kg
- Ribola €3.19€9.11/kg
- Spar €3.19€9.11/kg
- Tommy €3.19€9.11/kg
- Vrutak €3.19€9.11/kg
- Djelo Vodice €3.29€9.40/kg
- Studenac €3.29€9.40/kg
- Konzum €3.39€9.69/kg
- Trgovina Krk €3.69€10.54/kg
- Gavranović €3.79€10.83/kg
- NTL €3.89€11.11/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03856020252793. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Trgocentar
-
€2.59; below this store's lowest price in the 30 days before the promotion (€3.39 on 14 Sep) (-14%)
Source: Trgocentar price list, store P060, 3 Oct 2026 (BANA JOSIPA JELACICA 139 ZAPRESIC)
- Stridon
-
€3.09 (+0%)
Source: Stridon price list, store Prod.34, 3 Oct 2026 (J.Jelačića 99, Samobor)
- Metro
-
€3.13 (+13%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Jadranka
-
€3.19 (+7%)
Source: Jadranka price list, store 607, 3 Oct 2026 (MAXI DRAZICA5 MALILOSINJ)
- KTC
-
€3.19
Source: KTC price list, store PJ07, 3 Oct 2026 (TRG SV. FLORIJANA 1 KRIZEVCI)
- Kaufland
-
€3.19 (+7%)
Source: Kaufland price list, store 1030, 3 Oct 2026 (Trg hrvatskih branitelja 5 Karlovac)
- Plodine
-
€3.19
Source: Plodine price list, store 001, 3 Oct 2026 (MARINICI 182A, VISKOVO)
- Ribola
-
€3.19 (+7%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- Spar
-
€3.19 (+7%)
Source: Spar price list, store 87001, 3 Oct 2026 (varazdin optujska 171)
- Tommy
-
€3.19 (+7%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Vrutak
-
€3.19 (+7%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- Djelo Vodice
-
€3.29 (+10%)
Source: Djelo Vodice price list, store 02010, 3 Oct 2026 (PUT GA?ELEZA 5A, VODICE)
- Studenac
-
€3.29
Source: Studenac price list, store 1010, 3 Oct 2026 (Kolodvorska ulica 19, KUTINA)
- Konzum
-
€3.39 (+0%)
Source: Konzum price list, store 0010, 3 Oct 2026 (ALEJA JAVORA 2A, ZAGREB)
- Trgovina Krk
-
€3.69
Source: Trgovina Krk price list, store 111001, 3 Oct 2026 (Dubasljanska 80, MALINSKA)
- Gavranović
-
€3.79
Source: Gavranović price list, store 199, 3 Oct 2026 (Majstorska 9, ZAGREB)
- NTL
-
€3.89
Source: NTL price list, store 10101, 3 Oct 2026 (Frana Galovica 11A, KRAPINA)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- PODRAVKA PEKMEZ ŠLJIVA 660g PODRAVKAlowest at Plodine promotion €3.59€5.44/kg
- PODRAVKA 660G PODRAVKA PEKMEZ OD ŠLJIVAlowest at Metro €33.30€6.31/kg
- PODRAVKA 11KG PODRAVKA PEKMEZ OD ŠLJIVAlowest at Metro €63.43€5.77/kg
- PODRAVKA PEKMEZ OD ŠLJIVA 440 gr PODRAVKA (8)lowest at Stridon €2.11€4.80/kg
- PODRAVKA PEKMEZ OD ŠLJIVA 850 gr PODRAVKA (8)lowest at Stridon €3.49€4.11/kg