Salama sendvič
€13.88
€13.88/kg · in 3 chains
at Metro
Average
€14.95 3 chains
Highest
€15.99 at Konzum
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 2 Aug to 3 Oct
By chain
- Metro €13.88€13.88/kg
- Spar €14.99€14.99/kg
- Konzum €15.99€15.99/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03850139011630. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Metro
-
€13.88 (+1%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Spar
-
€14.99 (+0%)
Source: Spar price list, store 87001, 3 Oct 2026 (varazdin optujska 171)
- Konzum
-
€15.99 (+7%)
Source: Konzum price list, store 0010, 3 Oct 2026 (ALEJA JAVORA 2A, ZAGREB)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- JELI SAL.SANDWICH JELI GAVRILOVIĆlowest at KTC €10.99€10.99/kg
- CEKIN SENDVIČ NAREZAK SA SIROM VINDIJAlowest at Plodine €5.17
- STUDENAC-ROBNA MARKA SENDVIČ ZIMSKA SALAM. I SIR 130glowest at Studenac €2.49€19.15/kg
- VINDIJA D.O.O. SALAMA SENDVIČ NAREZAK SA SIROM 500 g CEKINlowest at Studenac promotion €1.99€3.98/kg
- PARTNER S.R.L. SENDVIČ ZIMSKA/EDAM 130 g PARTlowest at Studenac €1.45€11.15/kg
- SPAR SENDVIČ SALAMA 100 g SPARlowest at Spar €2.19€21.90/kg