Ožujsko svijetlo pivo 5%, 6x0,5l
€7.15
€2.38/l · in 16 chains
at KTC
Average
€8.19 16 chains
Highest
€10.19 at Trgovina Krk
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 29 Sep to 3 Oct
By chain
- KTC €7.15€2.38/l
- Djelo Vodice €7.29€2.43/l
- Metro €7.88€2.63/l
- Kaufland €7.99€2.66/l
- Konzum €7.99€2.66/l
- Lidl €7.99€2.66/l
- Plodine €7.99€2.66/l
- Ribola €7.99€2.66/l
- Spar €7.99€2.66/l
- Tommy €7.99€2.66/l
- Trgocentar €7.99€2.66/l
- Vrutak €7.99€2.66/l
- NTL €8.29€2.76/l
- Studenac €8.39€2.80/l
- Boso €9.89€3.30/l
- Trgovina Krk €10.19€3.40/l
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03850131005682. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- KTC
-
€7.15
Source: KTC price list, store PJ07, 3 Oct 2026 (TRG SV. FLORIJANA 1 KRIZEVCI)
- Djelo Vodice
-
€7.29 (-12%)
Source: Djelo Vodice price list, store 02010, 3 Oct 2026 (PUT GA?ELEZA 5A, VODICE)
- Metro
-
€7.88 (+6%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Kaufland
-
€7.99 (+7%)
Source: Kaufland price list, store 1030, 3 Oct 2026 (Trg hrvatskih branitelja 5 Karlovac)
- Konzum
-
€7.99 (+4%)
Source: Konzum price list, store 0010, 3 Oct 2026 (ALEJA JAVORA 2A, ZAGREB)
- Lidl
-
€7.99 (+4%)
Source: Lidl price list, store 104, 3 Oct 2026 (Ulica Dr. Franje Tuđmana 30, Jastrebarsko)
- Plodine
-
€7.99
Source: Plodine price list, store 001, 3 Oct 2026 (MARINICI 182A, VISKOVO)
- Ribola
-
€7.99 (+0%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- Spar
-
€7.99 (+4%)
Source: Spar price list, store 87001, 3 Oct 2026 (varazdin optujska 171)
- Tommy
-
€7.99 (+4%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Trgocentar
-
€7.99 (-6%)
Source: Trgocentar price list, store P060, 3 Oct 2026 (BANA JOSIPA JELACICA 139 ZAPRESIC)
- Vrutak
-
€7.99 (+4%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- NTL
-
€8.29
Source: NTL price list, store 10102, 3 Oct 2026 (Soblinecka 55, Soblinec, SESVETE)
- Studenac
-
€8.39
Source: Studenac price list, store 1010, 3 Oct 2026 (Kolodvorska ulica 19, KUTINA)
- Boso
-
€9.89 (+6%)
Source: Boso price list, store 2409, 3 Oct 2026 (H.D.Genschera 22b, Vinkovci)
- Trgovina Krk
-
€10.19
Source: Trgovina Krk price list, store 111001, 3 Oct 2026 (Dubasljanska 80, MALINSKA)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- ZAGREBAČKA PIVOVARA D.O.O. PIVO OŽUJSKO 0,5L POV. BOCA ZGB.PIVOVARAlowest at Stridon €1.05€2.10/l
- Ožujsko Svijetlo pivo 5%, 1l-PETlowest at Stridon €1.96€1.96/l
- ZAGREBAČKA PIVOVARA D.O.O. PIVO OŽUJSKO 0,5L LIMENKA ZAGR.PIVOVARlowest at Kaufland promotion €1.35€2.70/l
- ZAGREBAČKA PIVOVARA D.O.O. PIVO OŽUJSKO 2L Q-P ACK ZAGREBAČKA PIVOVARAlowest at Stridon €3.40€1.70/l
- Ožujsko svijetlo pivo 5%, 6x0,5llowest at Lidl €7.99€2.66/l
- ZAGREBAČKA PIVOVARA D.O.O. PIVO OŽUJSKO 4x0,5L LIMENKAlowest at Lidl €4.85€2.42/l