ZAČIN VEGETA 2 kg
€11.56
€5.78/kg · in 10 chains
at Metro
Average
€14.03 10 chains
Highest
€16.47 at Djelo Vodice
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 2 Aug to 3 Oct
By chain
- Metro €11.56€5.78/kg
- Jadranka €12.79€6.39/kg
- Studenac €13.14€6.57/kg
- KTC €13.39€6.70/kg
- Trgocentar €13.99€7.00/kg
- Vrutak €14.19€7.09/kg
- Tommy €14.49€7.25/kg
- Stridon €14.75€7.38/kg
- NTL €15.49€7.75/kg
- Djelo Vodice €16.47€8.23/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03850104047077. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Metro
-
€11.56 (+0%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Jadranka
-
€12.79 (+0%)
Source: Jadranka price list, store 607, 3 Oct 2026 (MAXI DRAZICA5 MALILOSINJ)
- Studenac
-
€13.14
Source: Studenac price list, store T840, 3 Oct 2026 (Vukovarska 26, DUBROVNIK)
- KTC
-
€13.39
Source: KTC price list, store PJ40, 3 Oct 2026 (IVANA CESMICKOG 15 KOPRIVNICA)
- Trgocentar
-
€13.99 (-15%)
Source: Trgocentar price list, store P080, 3 Oct 2026 (103 BRIGADE 8 ZABOK)
- Vrutak
-
€14.19 (+0%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- Tommy
-
€14.49 (+0%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Stridon
-
€14.75 (+1%)
Source: Stridon price list, store Prod.17, 3 Oct 2026 (Dugoselska 102, S.Kraljevec)
- NTL
-
€15.49
Source: NTL price list, store 20219, 3 Oct 2026 (TRG LJ.GAJA 5, OSIJEK)
- Djelo Vodice
-
€16.47 (+3%)
Source: Djelo Vodice price list, store 02010, 3 Oct 2026 (PUT GA?ELEZA 5A, VODICE)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- VEGETA MAESTRO ZAČIN ORIG POSIP 10g VEG MEASTROlowest at Tommy promotion €0.89€89.00/kg
- Podravka ZAČ.PAPRIKA SLAT.VEG.POD.400 glowest at Konzum €1.00€2.50/kg
- VEGETA MAESTRO ZAČIN CIMET POSIP 45g VEG MAESTROlowest at Studenac promotion €0.50€11.11/kg
- VEGETA MAESTRO ZAČIN CURRY POSIPAČ 4g VEGETA MAESTROlowest at Tommy promotion €1.29€32.25/kg
- VEGETA MAESTRO PAPRIKA SLATKA MLJ VR 50g VEGETA MAESTROlowest at Stridon €0.66€13.20/kg
- VEGETA MAESTRO ZAČIN ČEŠNJAK POSIP 55g VEG MAESTROlowest at Studenac promotion €1.00€18.18/kg