Butter at Kaufland
On 3 Oct 2026, the lowest price we found at Kaufland was €1.37 (€5.48/kg). Lowest price we found across all chains: €1.04 (€4.16/kg) at Lidl.
Updated 3 Oct 2026 from the published price lists; prices without a loyalty card.
Lowest price we found
€1.37
€5.48/kg
at Kaufland
Products
- KLC.Maslac 82%m.m.250 g F&S_OC€1.37 · €5.48/kg
- Exigo Weidgluck maslac 250 g€1.49 · €5.96/kg
- Dukat Maslac I klase 250 g_OC€2.49 · €9.96/kg
- KBio.Maslac od slatkog vrhnj.82%m.m.250g€2.99 · €11.96/kg
- Z bregov maslac 84% mm 250 g_OC€2.99 · €11.96/kg
- Zdenka Maslac min.82% m.m. 250g€2.99 · €11.96/kg
- Meggle Premium maslac 250 g€3.59 · €14.36/kg
- President Motte meki maslac 250 g€4.29 · €17.16/kg
Other chains
- Lidl€1.04 · €4.16/kg
- Plodine€1.15 · €4.60/kg
- Konzum€1.19 · €4.76/kg
- Tommy€1.19 · €4.76/kg
- Trgovina Krk€1.69 · €6.76/kg
- Studenac€1.77 · €7.08/kg
- Spar€1.85 · €7.40/kg
- Eurospin€1.99 · €7.96/kg
- NTL€1.99 · €7.96/kg
- Stanic€1.99 · €7.96/kg
- KTC€2.49 · €9.96/kg
- Ribola€2.49 · €9.96/kg
- Stridon€2.49 · €9.96/kg
- Gavranović€2.99 · €11.96/kg
How we compare
Compared: butter, 250 g.
Kaufland stores whose price lists we read: 51.
We leave out prices under half the median of the chains' lowest prices: in the files these are mostly errors.
Fewest stores for a chain page: 10.
One explanation above was written by AI; the prices come from the price lists.