SIR RICOTTA 250 g
€1.99
€7.96/kg · in 5 chains
at Plodine
Average
€2.16 5 chains
Highest
€2.49 at Vrutak
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 28 Aug to 3 Oct
By chain
- Plodine €1.99€7.96/kg
- Stanic €1.99€7.96/kg
- Tommy €2.15€8.60/kg
- Ribola €2.19€8.76/kg
- Vrutak €2.49€9.96/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 08002710333111. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Plodine
-
€1.99
Source: Plodine price list, store 001, 3 Oct 2026 (MARINICI 182A, VISKOVO)
- Stanic
-
€1.99 (+11%)
Source: Stanic price list, store 131, 3 Oct 2026 (ŽITNJAK 1)
- Tommy
-
€2.15 (+8%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Ribola
-
€2.19 (+0%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- Vrutak
-
€2.49
Source: Vrutak price list, store 200, 3 Oct 2026 (rabarova1a)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- GALBANI SIR RICOTTA 250 glowest at Stridon €1.59€6.36/kg
- BARILLA UMACI UMAK RAJCICA/SIR RICOTTA 400 G BARILLAlowest at Plodine promotion €2.75€6.88/kg
- NO BRAND ŠTRUDLA RICOTTA SIR 600glowest at Eurospin €2.99€4.98/kg
- BIRAGHI SIR RICOTTA 230 G BIRAGHIlowest at Plodine €1.69€7.35/kg
- BIOPEK SIR MASLINA/RICOTTA 200 G BIOPEKlowest at Plodine €5.19€25.95/kg
- S-BUDGET SIR RICOTTA S BUDGET 400 glowest at Spar €1.99€7.96/kg