Sprite, 2l
€2.15
€1.07/l · in 7 chains
at Lidl
Average
€2.54 7 chains
Highest
€2.99 at Trgovina Krk
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 25 Sep to 3 Oct
By chain
- Lidlpromotion €2.15€1.07/l
- Stridon €2.29€1.15/l
- Djelo Vodice €2.39€1.20/l
- Vrutak €2.39€1.20/l
- Boso €2.70€1.35/l
- Gavranović €2.89€1.45/l
- Trgovina Krk €2.99€1.50/l
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 05449000004864. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Lidl
-
€2.15; promotion started before our records (-6%)
Source: Lidl price list, store 104, 3 Oct 2026 (Ulica Dr. Franje Tuđmana 30, Jastrebarsko)
- Stridon
-
€2.29 (-12%)
Source: Stridon price list, store Prod.31, 3 Oct 2026 (Sisačka 175, Sela)
- Djelo Vodice
-
€2.39 (+0%)
Source: Djelo Vodice price list, store 02010, 3 Oct 2026 (PUT GA?ELEZA 5A, VODICE)
- Vrutak
-
€2.39 (+14%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- Boso
-
€2.70 (+4%)
Source: Boso price list, store 2409, 3 Oct 2026 (H.D.Genschera 22b, Vinkovci)
- Gavranović
-
€2.89
Source: Gavranović price list, store 497, 3 Oct 2026 (Jarce polje 1b DUGA, RESA)
- Trgovina Krk
-
€2.99
Source: Trgovina Krk price list, store 111001, 3 Oct 2026 (Dubasljanska 80, MALINSKA)
Other sizes
- SPRITE PIĆE SPRIT 500 ml PVClowest at Boso €1.25€2.50/l
- SPRITE PIĆE SPRIT 2 L PVClowest at Boso €2.70€1.35/l
- COCA COLA HBC HRVATSKA D.O.O. SPRITE FENIX 0,25Llowest at KTC €1.09€4.36/l
- COCA-COLA HBC HRVATSKA D.O.O. SOK SPRITE 2L PET COCA COLA BEVERAGESlowest at Lidl promotion €2.15€1.07/l
- SPRITE GAZ PIĆE SPRITE 1L PETlowest at Metro €1.55€1.55/l
- SPRITE NAPITAK GAZ.0,25 L SPRITE LIMElowest at Djelo Vodice €0.89€3.56/l