RIŽA 5 kg
€6.70
€1.34/kg · in 4 chains
at Boso
Average
€7.57 4 chains
Highest
€8.99 at Stanic
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 27 Sep to 3 Oct
By chain
- Boso €6.70€1.34/kg
- Metro €7.24€1.45/kg
- KTC €7.35€1.47/kg
- Stanic €8.99€1.80/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03859888279551. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Boso
-
€6.70 (+0%)
Source: Boso price list, store 2409, 3 Oct 2026 (H.D.Genschera 22b, Vinkovci)
- Metro
-
€7.24 (-15%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- KTC
-
€7.35
Source: KTC price list, store PJ07, 3 Oct 2026 (TRG SV. FLORIJANA 1 KRIZEVCI)
- Stanic
-
€8.99 (-10%)
Source: Stanic price list, store 131, 3 Oct 2026 (ŽITNJAK 1)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- HIPP KAŠICA HIPP PILE RIŽ POVRĆE 190glowest at Konzum €1.99€10.47/kg
- CANNONA INTERNATIONAL PILETINA RIŽ.PO.IND.OR. 25lowest at Konzum €4.99€19.96/kg
- GENERA MASKA GEN RIŽ ULJ/KAR MASL 500mllowest at Konzum €2.85€5.70/l
- PEDIGREE 400 g MINI PER/POV.RIŽlowest at Stridon €1.82€4.55/kg
- Hipp Hipp Dječja hrana povr.leća,riža190g BIOlowest at Kaufland €1.99€10.47/kg
- AM. DODACI JELIMA NEP. RIŽA ARBORIO 5 kg SCOTTIlowest at Stanic promotion €16.99€3.40/kg