ŠEĆER U PRAHU 500 g ŠAFRAM
€1.33
€2.66/kg · in 8 chains
at Stridon
Average
€1.88 8 chains
Highest
€2.19 at NTL
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 27 Sep to 3 Oct
By chain
- Stridon €1.33€2.66/kg
- Metro €1.46€2.92/kg
- Tommy €1.85€3.70/kg
- Gavranović €1.99€3.98/kg
- Vrutak €2.05€4.10/kg
- Trgocentar €2.09€4.18/kg
- Trgovina Krk €2.09€4.18/kg
- NTL €2.19€4.38/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03859888163218. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Stridon
-
€1.33 (+0%)
Source: Stridon price list, store Prod.76, 3 Oct 2026 (Ivana Keleka 83a, Sesvete)
- Metro
-
€1.46 (+0%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Tommy
-
€1.85 (+0%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Gavranović
-
€1.99
Source: Gavranović price list, store 199, 3 Oct 2026 (Majstorska 9, ZAGREB)
- Vrutak
-
€2.05 (+0%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- Trgocentar
-
€2.09 (+2%)
Source: Trgocentar price list, store P060, 3 Oct 2026 (BANA JOSIPA JELACICA 139 ZAPRESIC)
- Trgovina Krk
-
€2.09
Source: Trgovina Krk price list, store 111001, 3 Oct 2026 (Dubasljanska 80, MALINSKA)
- NTL
-
€2.19
Source: NTL price list, store 20211, 3 Oct 2026 (K.TOMISLAVA 42, CAGLIN)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- ŠAFRAM d.o.o. ŠEĆER MLJEVENI 200g ŠAFRAM 2lowest at Stridon €0.79€3.95/kg
- ŠAFRAM D.O.O. ŠEĆER MLJEVENI 250 g PET ŠAFRAlowest at Trgocentar €1.74€6.96/kg
- FINETA ŠEĆER U PRAHU 500 g FINETAlowest at NTL €1.39€2.78/kg
- ULTRA ŠEĆER U PRAHU 200 g ULTRAlowest at Jadranka €0.57€2.85/kg
- ULTRA ŠEĆER U PRAHU 500 g ULTRAlowest at Ribola €1.19€2.38/kg
- FINETA ŠEĆER U PRAHU 200 g FINETAlowest at Gavranović €0.59€2.95/kg