Jana Negazirana mineral. voda, 1,5l
€0.90
€0.60/l · in 19 chains
at Metro
Average
€1.03 19 chains
Highest
€1.29 at Stanic
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 2 Aug to 3 Oct
By chain
- Metro €0.90€0.60/l
- Djelo Vodice €0.99€0.66/l
- KTC €0.99€0.66/l
- Kaufland €0.99€0.66/l
- Konzum €0.99€0.66/l
- Lidl €0.99€0.66/l
- NTL €0.99€0.66/l
- Plodine €0.99€0.66/l
- Ribola €0.99€0.66/l
- Spar €0.99€0.66/l
- Tommy €0.99€0.66/l
- Trgovina Krk €0.99€0.66/l
- Vrutak €0.99€0.66/l
- Studenac €1.05€0.70/l
- Stridon €1.06€0.71/l
- Trgocentar €1.09€0.73/l
- Boso €1.14€0.76/l
- Gavranović €1.25€0.83/l
- Stanic €1.29€0.86/l
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03858884600055. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Metro
-
€0.90 (-3%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Djelo Vodice
-
€0.99 (+0%)
Source: Djelo Vodice price list, store 02010, 3 Oct 2026 (PUT GA?ELEZA 5A, VODICE)
- KTC
-
€0.99
Source: KTC price list, store PJ07, 3 Oct 2026 (TRG SV. FLORIJANA 1 KRIZEVCI)
- Kaufland
-
€0.99 (+4%)
Source: Kaufland price list, store 1030, 3 Oct 2026 (Trg hrvatskih branitelja 5 Karlovac)
- Konzum
-
€0.99 (+4%)
Source: Konzum price list, store 0001, 3 Oct 2026 (BRITANSKI TRG 12, ZAGREB)
- Lidl
-
€0.99 (+4%)
Source: Lidl price list, store 104, 3 Oct 2026 (Ulica Dr. Franje Tuđmana 30, Jastrebarsko)
- NTL
-
€0.99
Source: NTL price list, store 10101, 3 Oct 2026 (Frana Galovica 11A, KRAPINA)
- Plodine
-
€0.99
Source: Plodine price list, store 001, 3 Oct 2026 (MARINICI 182A, VISKOVO)
- Ribola
-
€0.99 (-3%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- Spar
-
€0.99 (+4%)
Source: Spar price list, store 87001, 3 Oct 2026 (varazdin optujska 171)
- Tommy
-
€0.99 (+4%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Trgovina Krk
-
€0.99
Source: Trgovina Krk price list, store 121182, 3 Oct 2026 (Nova cesta 6, MARIJA BISTRICA)
- Vrutak
-
€0.99 (+4%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- Studenac
-
€1.05
Source: Studenac price list, store 1010, 3 Oct 2026 (Kolodvorska ulica 19, KUTINA)
- Stridon
-
€1.06 (+3%)
Source: Stridon price list, store Prod.20, 3 Oct 2026 (Antuna Pavičića 2, Kostajnica)
- Trgocentar
-
€1.09 (-2%)
Source: Trgocentar price list, store P060, 3 Oct 2026 (BANA JOSIPA JELACICA 139 ZAPRESIC)
- Boso
-
€1.14 (+6%)
Source: Boso price list, store 2409, 3 Oct 2026 (H.D.Genschera 22b, Vinkovci)
- Gavranović
-
€1.25
Source: Gavranović price list, store 199, 3 Oct 2026 (Majstorska 9, ZAGREB)
- Stanic
-
€1.29 (+8%)
Source: Stanic price list, store 131, 3 Oct 2026 (ŽITNJAK 1)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- JANA VODA MINERALNA JANA 5Llowest at Trgocentar €2.84€0.57/l
- JAMNICA PLUS D.O.O. VODA NEGAZIR.JANA 0,5L PET JAMN.lowest at Metro €0.80€1.60/l
- JANA VODA MINERALNA JANA 1Llowest at Metro €0.85€0.85/l
- JAMNICA PLUS D.O.O. VODA NEGAZIR. JANA 0,75L PET SČ JAMNICAlowest at Konzum €0.89€1.19/l
- JANA VODA MINERALNA JANA 4PACK 1.5L PETlowest at Vrutak €3.29€0.55/l
- JANA VODA MINERALNA JANA KIDS SČ 0.33Llowest at Kaufland €0.75€2.27/l