Sanitar orginal 750ml
€1.72
€2.29/l · in 17 chains
at Stridon
Average
€2.81 17 chains
Highest
€4.29 at Djelo Vodice
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 27 Sep to 3 Oct
By chain
- Stridon €1.72€2.29/l
- Metro €1.99€2.65/l
- Stanicpromotion €2.19€2.92/l
- Vrutak €2.19€2.92/l
- Spar €2.29€3.05/l
- Kaufland €2.45€3.27/l
- Lidl €2.45€3.27/l
- Ribola €2.85€3.80/l
- Tommy €2.85€3.80/l
- KTC €2.89€3.85/l
- Konzum €2.89€3.85/l
- Studenac €2.99€3.99/l
- NTL €3.29€4.39/l
- Trgocentar €3.39€4.52/l
- Gavranović €3.49€4.65/l
- Trgovina Krk €3.59€4.79/l
- Djelo Vodice €4.29€5.72/l
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03850111502620. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Stridon
-
€1.72 (+0%)
Source: Stridon price list, store Prod.47, 3 Oct 2026 (Trg L.I.Oriovčanina, Novska)
- Metro
-
€1.99 (-7%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Stanic
-
€2.19; promotion started before our records (-19%)
Source: Stanic price list, store 131, 3 Oct 2026 (ŽITNJAK 1)
- Vrutak
-
€2.19 (+0%)
Source: Vrutak price list, store 001, 3 Oct 2026 (vodovodna20a)
- Spar
-
€2.29 (+2%)
Source: Spar price list, store 87001, 3 Oct 2026 (varazdin optujska 171)
- Kaufland
-
€2.45 (+9%)
Source: Kaufland price list, store 1030, 3 Oct 2026 (Trg hrvatskih branitelja 5 Karlovac)
- Lidl
-
€2.45 (+17%)
Source: Lidl price list, store 104, 3 Oct 2026 (Ulica Dr. Franje Tuđmana 30, Jastrebarsko)
- Ribola
-
€2.85 (+27%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- Tommy
-
€2.85 (+27%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- KTC
-
€2.89
Source: KTC price list, store PJ07, 3 Oct 2026 (TRG SV. FLORIJANA 1 KRIZEVCI)
- Konzum
-
€2.89 (+28%)
Source: Konzum price list, store 0010, 3 Oct 2026 (ALEJA JAVORA 2A, ZAGREB)
- Studenac
-
€2.99
Source: Studenac price list, store 1010, 3 Oct 2026 (Kolodvorska ulica 19, KUTINA)
- NTL
-
€3.29
Source: NTL price list, store 10101, 3 Oct 2026 (Frana Galovica 11A, KRAPINA)
- Trgocentar
-
€3.39 (+0%)
Source: Trgocentar price list, store P060, 3 Oct 2026 (BANA JOSIPA JELACICA 139 ZAPRESIC)
- Gavranović
-
€3.49
Source: Gavranović price list, store 199, 3 Oct 2026 (Majstorska 9, ZAGREB)
- Trgovina Krk
-
€3.59
Source: Trgovina Krk price list, store 111001, 3 Oct 2026 (Dubasljanska 80, MALINSKA)
- Djelo Vodice
-
€4.29 (+54%)
Source: Djelo Vodice price list, store 02010, 3 Oct 2026 (PUT GA?ELEZA 5A, VODICE)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- SANITAR SANITAR ORIG.750mL+SANITAR F.650mLlowest at Plodine €3.29€5.06/l
- SANITAR 750 ml+ČARLI 500 mllowest at Ribola €2.12€1.70/l
- AWT INTERNATIONAL d.o.o. SANITAR 750 ML + ČARLI CLASSIC 450ml SUPER PONUDAlowest at Gavranović €5.59€7.45/l
- SANITAR SANITAR ORIG FOREST FRESH 750mllowest at Studenac promotion €1.00€1.33/l
- AWT INTERNATIONAL D.O.O SREDSTVO ZA ČIŠĆENJE CITRUS FRESH/ZA KAMENAC+DEZ 750 ml SANITARlowest at Studenac promotion €1.00€1.33/l
- SANITAR SANITAR 750 ML LAVANDAlowest at Stridon €1.72€2.29/l