DŽEM ŠIPAK POD. 20 g
€0.14
€7.00/kg · in 13 chains
at Metro
Average
€0.24 13 chains
Highest
€0.39 at Plodine
Prices without a loyalty card, from the price lists of 3 Oct 2026.
No promotion. The price is not marked as a promotion. See the proof
Sign in by e-mail, no password.
Price, from 2 Aug to 3 Oct
By chain
- Metro €0.14€7.00/kg
- Jadranka €0.15€7.50/kg
- Stanic €0.16€8.00/kg
- KTC €0.19€9.50/kg
- Djelo Vodice €0.20€10.00/kg
- Konzum €0.20€10.00/kg
- Ribola €0.20€10.00/kg
- Gavranović €0.25€12.50/kg
- Studenac €0.25€12.50/kg
- Tommy €0.25€12.50/kg
- Plodine €0.39€19.50/kg
- Spar €0.39€19.50/kg
- Trgovina Krk €0.39€19.50/kg
Prices without a loyalty card, each chain at its cheapest store, from the price lists of 3 Oct 2026.
Where to buy
Proof: price history and sources
Sources by chain
GTIN 03850104264443. In brackets: change since the anchor price of 2 May 2025.
- Metro
-
€0.14 (+0%)
Source: Metro price list, store S10, 3 Oct 2026 (JANKOMIR 31, ZAGREB)
- Jadranka
-
€0.15 (+0%)
Source: Jadranka price list, store 607, 3 Oct 2026 (MAXI DRAZICA5 MALILOSINJ)
- Stanic
-
€0.16 (+0%)
Source: Stanic price list, store 136, 3 Oct 2026 (GRABOVAC)
- KTC
-
€0.19
Source: KTC price list, store PJ44, 3 Oct 2026 (PAVLA RADICA 46 A POZEGA)
- Djelo Vodice
-
€0.20 (+5%)
Source: Djelo Vodice price list, store 02010, 3 Oct 2026 (PUT GA?ELEZA 5A, VODICE)
- Konzum
-
€0.20 (+0%)
Source: Konzum price list, store 3282, 3 Oct 2026 (TRG SV. JURJA 1, KORENICA)
- Ribola
-
€0.20 (+43%)
Source: Ribola price list, store 0019, 3 Oct 2026 (Ulica Svetog Nikole16A Solin)
- Gavranović
-
€0.25
Source: Gavranović price list, store 299, 3 Oct 2026 (Primorska 5, KARLOVAC)
- Studenac
-
€0.25
Source: Studenac price list, store 1010, 3 Oct 2026 (Kolodvorska ulica 19, KUTINA)
- Tommy
-
€0.25 (+0%)
Source: Tommy price list, store 10100, 3 Oct 2026 (PUT BRODARICE 6, SPLIT)
- Plodine
-
€0.39
Source: Plodine price list, store 001, 3 Oct 2026 (MARINICI 182A, VISKOVO)
- Spar
-
€0.39 (+34%)
Source: Spar price list, store 87001, 3 Oct 2026 (varazdin optujska 171)
- Trgovina Krk
-
€0.39
Source: Trgovina Krk price list, store 111047, 3 Oct 2026 (Set. sv. Bernardina 6C, KRK)
We compare a promotional price with the same store's lowest price in the 30 days before. How we calculate
Other sizes
- PODRAVKA DŽEM ŠIPAK 360g PODRAVKAlowest at Stridon €1.77€4.92/kg
- PODRAVKA D.D. DŽEM ŠIPAK 670 g PODRAVKAlowest at Stridon €2.67€3.99/kg
- PODRAVKA DŽEM ŠIPAK 860 gr PODRAVKA (8)lowest at Stridon €2.91€3.38/kg
- PODRAVKA 1KG PODRAVKA DŽEM ŠIPAKlowest at Jadranka €5.19€5.19/kg
- PODRAVKA DŽEM ŠIPAK 440 gr PODRAVKAlowest at Stridon €1.82€4.14/kg
- PODRAVKA 20G PODRAVKA DŽEM ŠIPAK PVClowest at Metro €13.20€6.88/kg