Grocery prices in Croatia
On 3 Oct 2026, the lowest prices we found for 26 everyday groceries in the price lists of 22 chains.
Updated 3 Oct 2026 from the published price lists; prices without a loyalty card.
Lowest price today
- UHT milk 2.8% fat, 1 l
- €0.39 (€0.39/l) · Kaufland, Konzum and Lidl
- eggs, size M, 10 pieces
- €1.59 (€0.16/pc) · Kaufland, Plodine and Studenac
- ground coffee, 400 to 500 g pack
- €3.09 (€7.73/kg) · Stridon
- sunflower oil, 1 l
- €0.86 (€0.86/l) · Stridon
- white sugar, 1 kg
- €0.60 (€0.60/kg) · Trgovina Krk
- plain wheat flour T-550, 1 kg
- €0.48 (€0.48/kg) · Stridon
- coarse wheat flour T-400, 1 kg
- €0.40 (€0.40/kg) · Trgovina Krk
- butter, 250 g
- €1.04 (€4.16/kg) · Lidl
- long-grain rice, 1 kg
- €0.99 (€0.99/kg) · Tommy
- spaghetti, 500 g
- €0.50 (€1.00/kg) · Stridon
- penne or fusilli pasta, 400 to 500 g
- €0.49 (€0.98/kg) · Lidl
- drinking yoghurt 2.8% fat, 1 kg
- €1.19 (€1.19/kg) · Konzum and Plodine
- fresh cow's cheese, 500 g
- €1.09 (€2.18/kg) · Lidl
- sour cream 12% fat, 180 to 200 g
- €0.69 (€3.45/kg) · Dukat
- minced pork, 400 g to 1 kg
- €3.18 (€3.18/kg) · Tommy
- frankfurters, 300 g to 1 kg
- €2.25 (€2.25/kg) · Trgovina Krk
- passata, 500 g
- €0.40 (€0.80/kg) · Studenac
- milk chocolate, 80 to 100 g
- €0.59 (€5.90/kg) · Kaufland
- apple vinegar, 1 l
- €0.79 (€0.79/l) · Studenac
- polenta, 400 to 500 g
- €0.49 (€1.23/kg) · Bure
- oat flakes, 500 g
- €0.59 (€1.18/kg) · Plodine
- dried beans, 500 g to 1 kg
- €0.95 (€1.19/kg) · Plodine
- ajvar, 650 to 720 g
- €1.36 (€2.00/kg) · Stridon
- toast bread, 400 to 500 g
- €0.99 (€1.98/kg) · Kaufland, Konzum, Lidl, Plodine, Spar and Tommy
- honey, 900 g to 1 kg
- €3.09 (€3.43/kg) · Stridon
- table salt, 1 kg
- €0.49 (€0.49/kg) · KTC, Konzum and Lidl
A basket of 20 groceries: the cheapest store by city
How we calculate