Grocery prices at Lidl
On 3 Oct 2026, Lidl had the lowest price we found across all chains for 6 of 26 groceries.
Updated 3 Oct 2026 from the published price lists; prices without a loyalty card.
Groceries
- UHT milk 2.8% fat, 1 l€0.39 · €0.39/l · lowest we found
- eggs, size M, 10 pieces€2.19 · €0.22/pc
- ground coffee, 400 to 500 g pack€4.99 · €9.98/kg
- sunflower oil, 1 l€1.45 · €1.45/l
- white sugar, 1 kg€0.75 · €0.75/kg
- plain wheat flour T-550, 1 kg€0.75 · €0.75/kg
- coarse wheat flour T-400, 1 kg€0.75 · €0.75/kg
- butter, 250 g€1.04 · €4.16/kg · lowest we found
- long-grain rice, 1 kg€1.59 · €1.59/kg
- spaghetti, 500 g€0.89 · €1.78/kg
- penne or fusilli pasta, 400 to 500 g€0.49 · €0.98/kg · lowest we found
- drinking yoghurt 2.8% fat, 1 kg€1.69 · €1.69/kg
- fresh cow's cheese, 500 g€1.09 · €2.18/kg · lowest we found
- sour cream 12% fat, 180 to 200 g€0.65 · €3.61/kg
- minced pork, 400 g to 1 kg€1.99 · €3.98/kg
- frankfurters, 300 g to 1 kg€2.59 · €2.59/kg
- passata, 500 g€0.75 · €1.50/kg
- milk chocolate, 80 to 100 g€0.95 · €9.50/kg
- apple vinegar, 1 l€1.05 · €1.05/l
- polenta, 400 to 500 g€0.89 · €1.78/kg
- oat flakes, 500 g€0.75 · €1.50/kg
- dried beans, 500 g to 1 kg€1.39 · €1.39/kg
- ajvar, 650 to 720 g€2.39 · €3.46/kg
- toast bread, 400 to 500 g€0.99 · €1.98/kg · lowest we found
- honey, 900 g to 1 kg€5.70 · €6.33/kg
- table salt, 1 kg€0.49 · €0.49/kg · lowest we found
How we compare
For each grocery we compare products of the same description (kind and pack size) in every chain, per kilogram, litre or piece.
The explanation above was written by AI; the prices come from the price lists.